bl. Titus Zeman

Kňaz – salezián, mučeník za duchovné povolania. Zomrel 8. januára 1969 na následky mučenia vo veku 54 rokov. Vo väzení strávil 13 rokov.

bl. Pavol Gojdič

- biskup, mučeník. Zomrel 8. januára 1969 vo väzenskej nemocnici v Leopoldove, na následky tam získaných chorôb v dôsledku zlého zaobchádzania vo veku 72 rokov. Bol odsúdený na doživotie.

bl. Zdenka Schelingová

- rehoľníčka, mučeníčka. Odsúdená na 12 rokov väzenia. Vo vyšetrovacej väzbe kruto mučená. Zomrela v roku 1955 na následky mučenia vo veku 38 rokov.

sv.Terézia Benedikta z Kríža
(Edita Steinová)

- karmelitánka, mučeníčka. Zomrela v roku 1942 V koncentračnom tábore v Oświęcime v plynovej komore vo veku 51 rokov.

bl. Vasiľ Hopko

- biskup a mučeník.. Bol odsúdený na 15 rokov odňatia slobody. Vystriedal väznice v Bratislave, Ilave, Leopoldove, Prahe, Mírove a vo Valdiciach. Zomrel v roku 1976 na následky väzenia vo veku 72 rokov

sv. Maximilián Kolbe

Kňaz – františkán, mučeník.. Počas nacistickej okupácie v r. 1939 bol uväznený. V roku 1941 ho zajali opäť a deportovali do koncentračného tábora v Osvienčime. 31. júla 1941 ušiel z koncentračného tábora väzeň. Aby odstrašili ostatných väzňov od úteku, vybrali desať mužov, ktorí mali byť usmrtení. Maximilián Kolbe sa obetoval za jedného z nich, za mladého muža, ktorého doma čakala žena a deti. Maximilián musel dva týždne trpieť bez stravy a bez vody. Nakoniec mu dali smrtiacu injekciu. Zomrel vo veku 47 rokov.

bl. Dominik Metod Trčka (kňaz, mučeník)

Jacques Fesch (proces na blahorečenie)


Foto:
bl. Pavol Gojdič: autor - unknown (CC BY SA 3.0)

bl. Vasiľ Hopko: autor: Misko3 (CC BY SA 4.0)