pápež František

LIST VÄZŇOM (2016)

„Sláviť Jubileum milosrdenstva spolu s vami znamená naučiť sa, ako nezostať väzňami minulosti, väzňami včerajška. Znamená to naučiť sa otvoriť dvere budúcnosti, zajtrajšku: znamená to veriť, že veci sa môžu zmeniť. Trpíte kvôli bolesti z pádu, a kiež by sme všetci cítili bolesť z pádov, skrytých a zakrývaných... Cítite ľútosť nad vašimi skutkami a viem, že v mnohých prípadoch, napriek obmedzeniam, sa snažíte znova vybudovať tento život začínajúc v samote. Spoznali ste silu bolesti a hriechu; nezabúdajte, že máte k dispozícii aj silu zmŕtvychvstania, silu Božieho milosrdenstva, čo robí všetko novým. Teraz na vás čaká tá najťažšia časť, ale ktorá môže priniesť najväčšie ovocie. Snažte sa už teraz tu vo vnútri zmeniť situácie, ktoré plodia ďalšie vylúčenie. Hovorte s vašimi drahými, rozpovedzte im svoju skúsenosť, pomôžte im zastaviť začarovaný kruh násilia a odlúčenia. Kto zakúsil bolesť až do krajnosti, a môžeme to nazvať tak, že ,zakúsil peklo‘, z toho sa môže stať v spoločnosti prorok. Pracujte, aby táto spoločnosť, ktorá používa a odhadzuje ľudí, nevytvárala ďalšie obete. V modlitbe ticha si rozšírte srdce, aby sme mohli odpustiť spoločnosti, že nám nevedela pomôcť a toľko ráz nás potisla k robeniu chýb. Nech každý z nás prosí Boha nech nám pomôže uveriť v jeho milosrdenstvo.“

Príhovor pápeža Františka väzňom (Vatikánsky rozhlas) (celý príhovor)

UMÝVANIE NÔH VÄZŇOM

Pápež František umyl nohy dvanástim väzňom. Medzi nimi aj moslimom a ženám (2013)

„V deň, ktorým sa začína veľkonočné trojdnie utrpenia, umučenia a zmŕtvychvstania Ježiša Krista, slávil pápež František dve omše: v Bazilike sv. Petra a v zariadení pre mladistvých rímskej väznice Casal de Marmo. V kaplnke trestného zariadenia bolo prítomných len asi 50 osôb, najmä z radov väznených a dobrovoľníkov, ktorí k ním pravidelne prichádzajú. „Ako kňaz a biskup musím byť k vašim službám,“ povedal pápež vo svojej homílii a vyzval ich, aby si vzájomne pomáhali. Umytie nôh apoštolom, ktoré počas poslednej večere vykonal Ježiš, František nazval prejavom nežnosti. „Je to Pánov príklad. On je najdôležitejší a umýva nohy, pretože ten, kto je medzi nami najväčší, má slúžiť tým druhým.“ Podľa Ježišovho príkladu kňazi na Zelený štvrtok umývajú nohy dvanástim mužom predstavujúcim apoštolov. Medzi väzňami, ktorým umyl nohy pápež, však boli aj dve ženy. Viacerí z „apoštolov“ sa navyše hlásia k islamu. Kľačiaci František im nohy nielen poumýval, ale aj pobozkal. S ľuďmi na okraji slávil omšu na Zelený štvrtok aj ako arcibiskup Buenos Aires. Pred piatimi rokmi v miestnej katedrále umyl a pobozkal nohy dvanástich narkomanov. Po omši sa pápež v telocvični zariadenia stretol s ďalšími150 väzňami, ktorí mu darovali vlastnoručne vyrobený drevený kríž a kľakadlo. František každému z nich odovzdal koláč v tvare holubice a veľkonočné vajíčka. Dopoludňajšiu omšu svätenia olejov pápež slávil s približne 1 600 kňazmi v Bazilike sv. Petra. V homílii ich vyzval, aby prinášali Božie požehnanie – v Biblii prirovnávané k oleju – aj do „existenciálnych periférií“: chudobným, zajatcom, chorým, smutným a osamelým.“ (Dennik Postoj, Svet kresťanstva, Imrich Gazda, 28. 03. 2013)

Pápež František poslal list väzňom (2014)

„Pápež František poslal list väzňom nápravnovýchovného zariadenia v meste Latina. Niektorí z nich sedia v oddelení s najvyššou mierou ochrany. Viacerí odsúdení odpykávajúci si trest vo väzení v meste Latina, ktoré leží 80 kilometrov južne od Ríma, v minulosti napísali Františkovi osobné listy. Keďže pápež im nestihol odpovedať jednotlivo, napísal im spoločný list. „Bohužiaľ, nie je vždy možné urobiť všetko, čo by som chcel,“ napísal v úvode listu František, ktorý adresátov listu oslovil „drahé kamarátky a drahí kamaráti z väznice Latina“.  František ubezpečil väzňov o svojej duchovnej blízkosti k ním a ich rodinám a požiadal ich o modlitby. Ako darček im zaslal nový misál. V nápravnovýchovnom zariadení v Latine si odpykáva trest 120 odsúdených, z ktorých 30 je žien v oddelení s najvyššou mierou ochrany za zločiny spojené s terorizmom a organizovaným zločinom.“ (Dennik Postoj, Svet kresťanstva, Adam Takáč, 15.12.2014)

Pápež František umyl a pobozkal nohy 12 väzňom (2015)

Medzi vybranými bolo šesť mužov a šesť žien, a to z Talianska, Konžskej demokratickej republiky, Nigérie, Ekvádoru a Brazílie, informovala agentúra DPA. Pápež František slúžil na Zelený štvrtok bohoslužbu na pamiatku Pánovej večere, počas ktorej umyl nohy 12 väzňom v najväčšom väzení v talianskej metropole Rím - Rebibbii. Medzi vybranými bolo šesť mužov a šesť žien, a to z Talianska, Konžskej demokratickej republiky, Nigérie, Ekvádoru a Brazílie, informovala agentúra DPA. Pri tradičnom symbolickom akte, ktorý je napodobnením skutku Ježiša Krista opísaného v evanjeliu, hlava katolíckej cirkvi pobozkala i nohy týchto ľudí. Pápež František po príchode do väznice osobne pozdravil stovky väzňov, podával si s nimi ruky a objímal ich. Jeho konanie sprevádzal opakovaný potlesk. Hlava katolíckej cirkvi sa poďakovala za prijatie v zariadení, do ktorého zavítal pápež po štyroch rokoch. Jeho predchodca Benedikt XVI. ho navštívil v roku 2011, pápež Ján Pavol II. sa tam v roku 1983 stretol s tureckým atentátnikom Alim Agcom. Vlani argentínsky pápež umyl a pobozkal nohy 12 postihnutým a starým ľuďom, medzi ktorými boli aj štyri ženy a nekatolíci, vrátane 75-ročného moslima líbyjského pôvodu. Stalo sa tak v kaplnke katolíckeho charitatívneho domova na predmestí Ríma.  Predchádzajúci pápeži na Zelený štvrtok zvykli umývať nohy 12 vybraným mužom, zvyčajne kňazom, a to buď vo vatikánskej Bazilike sv. Petra, alebo v rímskej Lateránskej bazilike. Pápež František však zaužívaný protokol porušil a už v roku 2013 vykonal rituál umývania nôh v rímskej väznici pre mladistvých. Nohy vtedy symbolicky umyl aj dvom ženám, čím šokoval mnohých zástancov cirkevných tradícií.“ (Rím 2. apríla 2015, TASR)

Pápež František na Zelený štvrtok umyl nohy dvanástim väzňom (2017)

„Pápež František prijal vo štvrtok dary od väzňov počas návštevy väznice v mestečku Paliano juhovýchodne od Ríma, ktorú uskutočnil pri príležitosti Zeleného štvrtka. Väzni darovali pápežovi kôš s cukinou z vlastnej zeleninovej záhrady, biely vlnený plášť, drevený kríž a koláče. František potom v rámci obradov Zeleného štvrtka slúžil omšu, počas ktorej umyl nohy 12 väzňom. Ide o symbolické gesto pokory, keďže kresťania veria, že Ježiš Kristus počas Poslednej večere umyl nohy svojim apoštolom. Medzi 12 väzňami bol aj moslim, ktorý konvertoval na kresťanstvo, a tri ženy. Moslim bude pokrstený v júni, oznámil Vatikán. Dvaja z väzňov, ktorým pápež umyl nohy, si odpykávajú doživotný trest. Ďalší by sa mali dostať na slobodu v rokoch 2019-2073. Vo väznici v Paliane sú väznení prevažne bývalí členovia mafie, ktorí sa dali na spoluprácu s úradmi výmenou za zníženie trestu. K 1. aprílu bolo v zariadení 70 väzňov.“ (RÍM 13. apríla 2017, WebNoviny.sk)

Súvisiace články

Foto: Claude TRUONG-NGOC (CC BY SA 2.0)